top of page

Tiny House Akımı Nedir?

Tiny House / Küçük ev akımı özellikle 2008-2012 Küresel Ekonomik Kriz sırasında batı ülkelerinde gelişmeye başlayan, daha küçük evlerde, daha az masrafla, ve çevreye daha az zarar vererek yaşamak için fikir, mimari çözümler, ürün ve dayanışma grupları geliştirme yönünde oluşan toplumsal harekettir.


Tiny House akımı Amerika ve Avrupa ülkelerinde gerek kiraların yüksek olması, gerek ekolojik ve çevre dostu yaşamın istenmesi, gerek minimalizmin yayılmasıyla tüketim ekonomisine karşı gelen bir harekettir. Beton veya çelikten yapılmış büyük gökdelenlerdeki ya da binalardaki evlerinizde sahip olduğunuz konforu size aynen sunabilen, yalnızca daha küçük ölçülerde ve istediğiniz yere konumlandırma imkanı sağlayan tiny house'lar, çelikten, ahşaptan, ya da konteynerlardan çevrilerek yapılabilir. Ölçüleri belirli sınırlardan çıkmamak kaydıyla istediğiniz boyutlarda değiştirilebilir. İster sürekli içinde yaşamak için, ister karavan gibi tatillerde kullanmak için, ister evinizin bahçesine misafir evi yapmak için, ister butik otel olarak kullanmak için Tiny House sahibi olabilirsiniz. Günümüzde, covid-19 pandemisinin de etkisiyle, izole yaşam imkanı sağladığı için tüm dünya ülkelerinde oldukça rağbet görmeye başlamıştır.


Tiny House’lar yalnızca minimal yaşama hitap etmez, farklı tarzlarda, farklı boyutlarda, en lüksünden en sadesine çok geniş tasarım imkanlarına sahip bir üründür.

#tinyhouse #tinyhome #tinyhousemovement #tinyliving #tinyhomes #vanlife #cabinlife #tinyhouseonwheels #homeiswhereyouparkit #architecture #tinyhouselife #tinyhousenation #tinyhouseliving