top of page
TINY HAOS'U HER TÜRLÜ ARAÇ İLE ÇEKEBİLİR MİYİZ?
Tiny Haos’u hareket ettirmek için sadece tekerleklerdeki sürtünme kuvvetini aşmanız gerekir. Eğer uzun yol yapacaksanız 4x4 gibi belli bir gücün üstündeki araçların çekmesini tavsiye ediyoruz.  
SABİT TINY HAOS'LARIN NAKLİYESİNİ NASIL YAPIYORSUNUZ?
Sabit Tiny Haos'ları Vinç yardımı ile tıra yüklüyor ve nakliyesini tır ile yapıyoruz.
TINY HAOS'UN TESLİMATINI HANGİ İLLERE YAPIYORSUNUZ?
Tüm Tiny Haos'ları Türkiye'nin bütün illerine gönderiyoruz. Sabit Tiny Haos'ları yurtdışına da gönderim yapabiliyoruz. 
TINY HAOS'U ARAZİYE KOYMAK İÇİN İMAR İZNİ GEREKLİ Mİ ?

Tekerlekli Tiny Haos'lar, Tip onay belgeli, plakalı ve ruhsatlı bir araçtır ve Karayolları yönetmeliği çerçevesindedir. Bu nedenle imar izni gerektirmeden istenen arsaya konabilir.

Sabit Tiny House'lar, İmar kanunlarında konteyner ev olarak adlandırılır ve konteyner evler de diğer evler gibi yapım aşamasında ve yapım öncesinde gerekli işlemlere tabii tutulmaktadır. Prefabrik Yapılar İmar Kanunu‘nun 20. Maddesinde yer alan hükümler uyarınca yapılar, imar planına, yönetmelik hükümlerine, ruhsat ve eklerine uygun olarak yapılabilir. Türkiye kanunlarında 3194 sayılı İmar yasası 5. maddesinde yer alan karar göre karada, suya daimi yani kalıcı ya da muvakkat yani geçici resmi ve hususi yeraltı ya da yerüstü olmak üzere inşaat yapılması halinde gerekli izinlerin alınması net bir şekilde açıklanmaktadır. konteyner evler daimi yapıya uymasa da muvakkat yani taşınabilir geçici anlamına gelen yapılardandır. Bu nedenle yerleştirilmesi inşa edilmesi sürecinden önce gerekli izinlerin alınması zorunludur. 

Neden imar izni almam gerekirken müstakil bir ev yaptırmayayım da tiny house alayım derseniz;

Yapılaşma koşulları içinde beton bir bina oluşturmanın zorluluklarının olmasının yanı sıra maliyet hesabı yapıldığında da konteyner evler daha hesaplı olmaktadır. Aynı zamanda çevreye zarar verilmeden ekolojik dengenin bozulmasına müsaade edilmeden yapılan yapılar olması da duyarlı kişiler tarafından tercih edilme nedenlerindendir.

Konteyner evlerin tercih edilme nedenlerinden biri de taşınabilir olmasıdır. Rahatlıkla evinizi alıp farklı bir arazi üzerinde koymanız mümkün olmaktadır. ​

TINY HAOS'DA YAZ KIŞ YAŞANABİLİR Mİ?
Tiny Haos'larda tüm yalıtım ve izolasyon sistemi, mühendislerle gerekli hesaplar yapılarak tasarlanmış olup, 4 mevsim soğuk-sıcak tüm hava koşullarında yaşamanız için yapılmıştır.
İSTEDİĞİM ÖZELLİKLERDE BANA ÖZEL TINY HAOS TASARIMI YAPILABİLİR Mİ?
Evet, şirket olarak misyonumuz Herkes İçin Tiny House yapabilmektir, tüm Tiny Haos tipleri için, bütçenize ve zevkinize uygun olarak size özel tasarım ve imalat imkanı sağlıyoruz. 
TINY HAOS HERHANGİ BİR VERGİ MEVCUT MU?
Tekerlekli Tiny Haos motorsuz bir karavan olduğu için herhangi bir vergiye tabi değildir.
TINY HAOS'U BİR ARAZİYE KOYMADAN ÖNCE ZEMİNDE NE YAPMAMIZ LAZIM ?
Tekerlekli Tiny Haos'larda dört köşede birer kriko ve dört adet lastik bulunmaktadır. Krikoların uç kısımlarının zemin yumuşadığı zamanlarda batmaması için beton veya ahşap ayaklar (40x40cm) konularak herhangi bir altyapı hazırlığı yapılmadan istenilen araziye konulabilir. Buna ek olarak istenilirse; zeminin tesviyesi, konulacak alana çakıl vb. malzeme serilmesi gibi önlemler zaman içerisindeki oturmaları alması açısından önerilmektedir.
Sabit Tiny Haos'larda yine aynı şekilde evin boyutuna göre 4-6 ya da 8 adet ayak noktası bulunmaktadır. Bu ayakların altına bölgesel ya da evin tamamının altını kaplayacak şekilde yerin üstünde en az 20 cm olmak şartıyla bir beton zemin hazırlanmasını öneriyoruz.
TINY HAOS'U ARAÇLA ÇEKMEK İÇİN YASAL PROSEDÜR NEDİR?
Yasal olarak karavan olan Tiny Haos'unuzu çekmek için Karayolları Yönetmeliği gereği "BE" sınıfı ehliyetinizin olması gerekmektedir. Ayrıca çekmek istediğinizin aracın çeki demiri takılı olması ve bu çeki demirinin ruhsatınıza işlenmiş olması gerekmektedir. Eğer Tiny Haos'unuzun yerini bu prosedürlerle uğraşmadan değiştirmek isterseniz, firmamızdan nakliye için hizmet alabilirsiniz.
TINY HAOS'U ÇEKMEK İÇİN ARACIM YOK, İSTEDİĞİM YERE NASIL GÖTÜRECEĞİM?
Eğer Tiny Haos'u çekmeye uygun bir aracınız yoksa, nakliye hizmetini biz sağlıyoruz.
TINY HAOS'UN AĞIRLIĞI NE KADARDIR?

Tekerlekli Tiny Haoslar'ın ağırlıkları her modelde farklılık göstermekle birlikte 2000-3500 kg aralığında değişmektedir.

Sabit Tiny Haos'ların ağırlıkları da 3000-8000 kg arasında değişkenlik gösterir.

bottom of page